Sanford Regional Technical Center News: April 10, 2022

Pictured above are some of the medal winners who attended the Virtual Awards Ceremony at SRTC on Wednesday, March 30.

Robotics Team Award

Congratulations to SRTC’s Team 3451 (pictured above) for winning the Creativity Award at this weekend’s FIRST Robotics event, held in Durham NH. The team, which goes by the moniker The ANOMALY, competed against 39 other teams from Massachusetts, New Hampshire and Maine.

Plant Sales

The Landscaping and Horticulture program at SRTC is springing into a new growing season with two plant sales in April and May.  See this week’s Community Calendar for details on the early spring sale. The sale of late spring and summer plants is scheduled for May 9-13.

Apparatus Bay Dedicated

On April 2, the apparatus bay in the Firefighting area was officially named in memory of Stephen Cutter, former Assistant Chief at the Sanford Fire Department, who passed away last year after a two-year battle with brain cancer.

For more on AC Cutter, read the Sanford Schools Legacy Foundation April 2021 newsletter.

Fire Chief Steve Benotti speaks at the dedication ceremony.

Collision Repair Donation

The Legacy Foundation’s April 2022 newsletter includes an article about a $25,000 donation from Weirs Buick GMC to the Automotive Collision Repair program at SRTC. SHS Class of 2021 grad Amer Oglah (pictured below) was featured.


Skills USA

Sanford Regional Technical Center students recently competed in the SkillsUSA Leadership and Skills Conference. Twenty students won medals in 13 different contests. In all, 37 students competed in 25 separate contests. Some students traveled to Bangor for the one day conference in which they competed against other high school CTE students from around the state. Gold Medal winners will have the opportunity to go on to compete on the National level and represent SRTC in June at the National SkillsUSA Conference in Atlanta, Georgia.

SkillsUSA is a student-run organization that promotes leadership training and skill development for CTE students through collaboration with industry and education.

Pictured above are some of the medal winners who attended the Virtual Awards Ceremony at SRTC on Wednesday, March 30.

Below is the list of our medals awarded, competitors, contest names, and partner schools.

Gold Medal Winners

From Sanford High School:

  • Benjamin English, Precision Machining Technology
  • Kurtis Voter, Technical Drafting
  • Dan Farrell, Auto Tool ID
  • Robert Bowker, Internetworking
  • Lucille Utgard, State Officer

From sending schools:

  • Garrett Clukey, Auto Collision Appraisal (Kennebunk)
  • Bailey Hayden, CNC Milling Specialist (Wells)
  • Devyn Hussey, Customer Service (Massabesic)
  • Bowman Rollins, Audio Radio Production (Traip Academy)
  • Joshua Phillips, Audio Radio Production (Traip Academy)
  • Seth Hulstrom, Auto Refinishing Technology (York)

Silver Medal Winners

From Sanford High School:

  • Hunter Stevens, Technical Drafting
  • Madison Lawrence, Tool ID Collision

From sending schools:

  • Zachary Plante, Firefighting (Noble)
  • Vina Poisson, Audio Radio Production (Marshwood)
  • Camryn Given, Audio Radio Production (Marshwood)
  • Keith Saltsman, Auto Tool Identification (Massabesic)

Bronze Medal Winners

  • Ian Huguley, Precision Machining Technology (Kennebunk)
  • Carlos Martin, Auto Collision Repair (Noble)
  • Aiden Panneton, Internetworking (Noble)

Save the Date

  • May 3: National Technical Honor Society Induction
  • May 26: SRTC Recognition Night

Students of the Quarter

Congratulations to students from the Sanford Regional Technical Center who were recognized recently as Students of the Quarter for the second quarter of the year.  Students honored include:

From the AM Session:

  • Nikki Aleman, Emergency Medical Services (Wells High School)
  • Bryce Bunaskavich, Landscaping and Horticulture (Sanford High School)
  • Fallyn Couture, Academy of Business (Massabesic High School)
  • Kyle Demers, Electrical Wiring (Sanford High School)
  • Elaina Eves, Academy of Business (Noble High School)
  • Lilyana Fowler, Cosmetology (Massabesic High School)
  • Casper Gardner, Automotive Technology (Sanford High School)
  • Tyler Goodwin, Computer and Network Systems (Wells High School)
  • Michael Graham, Culinary Arts (Traip Academy)
  • Kaylynne Hessler, Engineering and Architectural Design (Sanford High School)
  • Vanessa Lamontagne, Health Occupations (Sanford High School)
  • Chloe Larson, Video Production (Massabesic High School)
  • Abigale Lunny, Digital Design (Sanford High School)
  • Owen Madsen, Plumbing (Wells High School)
  • Alex Mcleod, Automotive Collision Repair (Sanford High School)
  • Annabelle Mc Williams, Health Occupations (Sanford High School)
  • Zach Plante, Fire Science (Noble High School)
  • Else Robertson, Health Occupations (Wells High School)
  • Brayden Roy, Precision Manufacturing (Kennebunk High School)
  • Gavin Smith, Engineering Applications with Robotics (Sanford High School)
  • Zachary Stacy, Electrical Wiring (Traip Academy)
  • Zander Taylor, Building Trades (Sanford High School)
  • Mark Wright, Welding and Metal Fabrication (Home School)

 From the PM Session:

  • Dylan Ackerson, Automotive Collision Repair (Noble High School)
  • Ryan Boulay, Engineering and Architectural Design (Wells High School)
  • Carma Brooks, Landscaping and Horticulture (Sanford High School)
  • Lucas Cheney, Computer and Network Systems (Marshwood High School)
  • Colin Clendaniel, Plumbing (Sanford High School)
  • Garrett Clukey, Automotive Collision Repair (Kennebunk High School)
  • Jacob Dube, Engineering Applications with Robotics (Noble High School)
  • Zachary Glidden, Digital Design (Marshwood High School)
  • Isabelle Izze Gray, Health Occupations (Noble High School)
  • Benjamin Janousek, Video Production (Sanford High School)
  • Nathan “Caleb” Jones, Academy of Business (Sanford High School)
  • Jacob Phipps, Fire Science (Noble High School)
  • Ashley Plante, Cosmetology (Noble High School)
  • Hans Ruediger, Electrical Wiring (Kennebunk High School)
  • Beyoncé Scott, Emergency Medical Services (Sanford High School)
  • Corrin Single, Health Occupations (Massabesic High School)
  • Ava Smith, Health Occupations (Marshwood High School)
  • Gus Stevens, Electrical Wiring (York High School)
  • Kyle Trafton, Automotive Technology (Massabesic High School)
  • Marcus Wanjiru, Culinary Arts (Noble High School)
  • Ethan Weiss, Precision Manufacturing (Noble High School)
  • Ayden Wiswell, Automotive Technology (Noble High School)
  • David York, Welding and Metal Fabrication (Kennebunk High School)

Subscribe to our twice-weekly email newsletter and never miss a story! Visit sanfordspringvalenews.com/subscribe/ to sign up.